Mehmet Ali Ayyıldız

Alevilik tarihi geçmişte ve bugünün Türkiye’sinde kültürel ve ideolojik açıdan yaşamsal bağlarından koparılmaya çalışılmıştır. Yaratılan kaoslar ne yazık ki Alevilerin kimlik ile aidiyet sorunu yaşamasına, Alevilik tarihinin sistematize edilememesine ve Alevilerin Kerbela kültürünün içinde sıkışıp kalmasına neden olmuştur.

Bir yayıncı olarak üzülerek söylerim ki bu değerli kültürün akademik bir birikimi olması gerekirken yerine bilimsel nitelik ve kaliteden uzak, spekülasyona yönelik birçok yayın bilgi kirliliği yaratığı gibi; kaliteli yayınların da arada kaybolmasına neden oluyor. İşte tamda böyle bir durumda bilimsel dürüstlük, sistematik metot ve uzun bir emekle Alevi tarihi üzerinde incelikli çalışmaları olan Cengiz Yıldırım, kitaplarını kaynaklarıyla sunarken bizi bu tarihin içinde ilgi ve heyecanla dolaştırmayı başarıyor.


Cengiz Yıldırım kitaplarında tarihi ve tarihteki önemli insanlar ve olayları araştırıp anlatırken sadece yaşananlara değil; onların bıraktığı bir toplumun nasıl güçlendiğine ve bugüne kadarki dönüşümüne de şahit olacaksınız. Alevi tarihine geniş bir açıdan baktığı gibi toplumun kendi içindeki çelişkilerini ve yaşadıkları toplumsal travmaları en ince ayrıntılarına kadar işlemeyi de başarıyor.

Bilimsel veya akademik araştırmacılık, yazarlık bir konudaki bilginizi ve deneyiminizi başkaları ile paylaştığınız uzun bir yoldur. Cengiz Yıldırım bu yolda sadece bir yazar olarak değil, Akademik ve bilimsel Alevi tarihi ve kültürünün koruyucusu olarak da devrimci bir duruş sergiliyor.

Related Articles

Yasal Uyarılar